Kochanka księdza – w jakich filmach pojawia się motyw romansu księdza z kobietą?

autor Paula Roztocka
0 komentarz 2,1k razy czytano

Twórcy filmowych dzieł chwytają się różnych pomysłów, nawet tych najbardziej kontrowersyjnych. Wśród nich wymienia się wątek romansu między księżmi a kobietami. Na ten temat nakręcono już wiele filmów i seriali, najpopularniejszy z nich to „Ptaki ciernistych krzewów”, który zdobył w Polsce ogromną popularność. Większość dzieł to ekranizacje powieści, które w XX wieku wzbudziły w czytelnikach wiele emocji. W jakich znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych tłem staje się miłość między księdzem a kobietą?

„Ptaki ciernistych krzewów”, reż. Daryl Duke

„Ptaki ciernistych krzewów” to ekranizacja powieści Colleen McCullough o tym samym tytule. Na jej podstawie w 1983 roku nakręcono 5-odcinkowy serial. Fabuła koncentruje się wokół losów Meggie (Rachel Ward) i jej rodziny. Wychowuje się ona w wielodzietnej, australijskiej rodzinie, a jej powiernikiem staje się ksiądz Ralph de Bricassart (Richard Chamberlain). Wraz z upływem czasu ich relacja z czysto przyjacielskiej zmienia się w głębsze uczucie, co przynosi wiele tragicznych w skutkach wydarzeń. „Ptaki ciernistych krzewów” to był jeden z najpopularniejszych seriali w latach 80. XX wieku. Richard Chamberlain, pomimo kontrowersyjnej roli, zdobył za tę rolę „Złotego Globa” i był nominowany do wielu innych nagród, podobnie jak Rachel Ward.

„Zbrodnia ojca Amaro”, reż. Carlos Carrera

„Zbrodnia ojca Amaro” to znacznie bardziej kontrowersyjna produkcja niż „Ptaki ciernistych krzewów”. Również została oparta na podstawie książki, była to powieść XIX-wiecznego pisarza – Eca de Queirosa. W filmie, oprócz wątku miłosnego pomiędzy księdzem a młodą dziewczyną, pojawiają się także motywy związane z korupcją czy handlowaniem narkotykami wśród kleru. Fabuła skupia się na młodym księdzu – Amaro, który jest idealistą i wyrusza do górskich małych miejscowości, by krzewić wiarę i pomóc urzędującemu tam ojcu Benito. Na miejscu poznaje młodą dziewczynę, której staje się powiernikiem. Ich relacja z czasem przeradza się w zakazaną miłość, co będzie skutkowało wieloma tragicznymi wydarzeniami. „Zbrodnia ojca Amaro” odniosła spory sukces, była nawet nominowana w 2003 roku do Oscara i Złotych Globów.

„Szkarłatna litera”, reż. Rolland Joffe

„Szkarłatna litera” to popularny melodramat z 1995, który również powstał na podstawie powieści, tym razem Nathaniela Hawthorne’a. Zagrała w nim plejada gwiazd, w głównych rolach zobaczyć można Demi Moore, Gary’ego Oldmana i Roberta Duvalla. Akcja toczy się w XVII wieku w Ameryce. Do Massachusetts przyjeżdża Angielka, która szuka domu dla siebie i męża. Nie ma problemów z odnalezieniem się w nowym miejscu, szybko nawiązuje nowe znajomości, w tym z pastorem Dimmesdale. W tym czasie dowiaduje się, że jej męża zabili Indianie. W przeżyciu żałoby pomaga jej wielebny, z którym nawiązuje romans i zachodzi w ciążę. Wkrótce do Ameryki przyjeżdża jej mąż, który był uznany za zmarłego… „Szkarłatna litera” mimo dosyć dobrych opinii widzów i doborowej obsady, została nominowana do mało prestiżowych nagród, czyli Złotych Malin.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria