Prowadzisz własną firmę? A może coroczne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym jest dla Ciebie zbyt trudne? W takim razie zobacz, w czym może pomóc Ci biuro rachunkowe oraz jak wybrać księgowość.
Czym zajmuje się biuro rachunkowe?
Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które świadczy usługi w zakresie rachunkowości, płac oraz prowadzenia dokumentacji kadrowej. Z usług tych mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, i to oni są najczęstszymi klientami księgowych, jak i osoby fizyczne, które mają problemy z prawidłowym rozliczaniem podatków.
Księgowość i usługi opisuje jedno z biur w Krakowie, my natomiast w skrócie wyjaśnimy, że do zakresu działalności tych podmiotów zalicza się m.in. księgowanie dokumentów sprzedażowych i zakupowych, a także rejestrowanie przepływów środków finansowych.
A więc księgowy działa głównie w sferze podatkowej, choć nie tylko. Może również doradzać w zakresie finansów, optymalnego sposobu prowadzenia biznesu.
Księgowość – zakres usług
Zakres usług księgowości jest bardzo szeroki, dzięki czemu można dopasować go do indywidualnych potrzeb. Działalność tę jednak podzielimy na kilka grup.
Pierwsza z nich polega na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, czyli tzw. pełnej księgowości. Kierowane jest to głównie do spółek. A co obejmuje? M.in. księgowanie i dekretację dokumentów, sporządzanie bilansu oraz rachunku zysku i strat, ewidencję VAT, sporządzanie deklaracji VAT, a także przygotowywanie innych dokumentów. Pracownik biura rachunkowego może również reprezentować przedsiębiorcę podczas kontroli US, ZUS, PIP oraz Inspekcji Celnej, udzielać niezbędnych wyjaśnień.
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą częściej korzystają z usług z zakresu książki przychodów i rozchodów. Księgowy może wtedy pomóc w rozliczaniu podatku VAT należnego i naliczonego, sporządzaniu deklaracji VAT i VAT-UE, rozliczaniu podatku dochodowego PIT czy w prowadzeniu kartotek wynagrodzeń.
Trzecia grupa usług, o której warto byłoby wspomnieć, dotyczy ryczałtu ewidencjonowanego. Obejmuje przede wszystkim naliczanie oraz rozliczanie podatku zryczałtowanego, ewidencję środków trwałych i wyposażenia, a także ewidencję zakupu oraz sprzedaży VAT.
Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, biuro rachunkowe może również pełnić funkcję doradczą, pomagać podczas zakładania działalności.
Jak wybrać biuro rachunkowe?
Wybierając biuro rachunkowe trzeba oczywiście zwrócić uwagę na jego doświadczenie na rynku, choć to wcale nie musi być najważniejsze. Bardziej istotne jest, jaki zakres usług oferuje – czy jest kompleksowy, w pełni spełnia Twoje potrzeby.
Obecnie większość procesów związanych z księgowością można obsługiwać przy pomocy systemów informatycznych, które przyśpieszają pracę. Warto więc zapytać, czy księgowy z nich korzysta, a także w jakim stopniu. Możliwe jest np. importowanie danych z systemów sprzedażowych klienta, co w znacznym stopniu ułatwia współpracę.
Kiedyś liczyła się też lokalizacja biura rachunkowego. Dziś ten czynnik ma o wiele mniejsze znaczenie, ponieważ w większości przypadków faktury można wysyłać online, a osobisty kontakt z księgowym ogranicza się do minimum. Dzięki temu przedsiębiorca może zająć się rozwijaniem swojego biznesu, zamiast martwić się o to, czy księgowość jest dobrze prowadzona.