Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu?

autor Karina Hirsz
0 komentarz 272 razy czytano

Gdy za oknem pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, a zimowe ubrania chowamy na dno szafy, to znak, że do lata pozostało już niewiele czasu i najwyższa pora popracować nad sylwetką. Takie postanowienia ma wiele osób, jednak tylko nielicznym udaje się je spełnić. Co zrobić, aby nie opuściła nas motywacja i spełniły się nasze marzenia o smukłych kształtach latem?

Zalety ćwiczeń w domu

Choć panuje moda na to, by chodzić na siłownię oraz do klubów fitness, to wiele osób decyduje się na wykonywanie codziennego treningu w zaciszu swojego mieszkania. To rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które musielibyśmy wydać na karnet wejściowy np. na siłownię, a także niweluje uczucie dyskomfortu wśród osób, które wstydzą się ćwiczyć w obecności obcych osób. Ponadto nie zmusza nas do wychodzenia z domu, pakowania sprzętu sportowego, nie musimy też tracić czasu na dojście oraz powrót do danego miejsca, w którym mielibyśmy odbyć trening. Jedyne co musimy zrobić, to wykazać się odpowiednią motywacją i wytrwać w regularnym wykonywaniu ćwiczeń. Niestety nie jest to wcale takie proste…

mężczyzna przed lustrem

Skąd brać motywację do ćwiczeń?

Wielu osobom starcza samozaparcia i wytrwałości w odbywaniu regularnych treningów w domu na pierwsze parę tygodni, czasem na miesiąc, a później jakoś tak ćwiczą coraz rzadziej, coraz krócej… Co zrobić, aby osiągnąć założone cele, a przy tym wyrobić zdrowy nawyk podejmowania aktywności fizycznej? Mamy dla Was kilka rad:

  1. Nie ćwicz sam, korzystaj z nagrań trenerów w internecie. Samodzielne układanie planu treningowego i wymyślanie ćwiczeń jest trudne, pracochłonne i często nieefektywne, gdyż nie mając fachowej wiedzy, możemy po prostu źle wykonywać pewne ćwiczenia. W internecie jest mnóstwo filmików instruktażowych i całych odpowiednio skomponowanych treningów, z których możemy korzystać za darmo.
  2. Monitoruj swoje postępy. Waż się w ustalonych przez siebie odstępach czasu, np. co tydzień i zapisuj swoją wagę, aby mieć świadomość efektów. Mierz obwody talii, bioder, ud i także zapisu wyniki. Bardzo często regularne treningi nie wpływają znacząco na naszą wagę, gdyż następuje przyrost tkanki mięśniowej, za to ciało staje się znacznie smuklejsze.
  3. Nie stawiaj sobie zbyt wygórowanych celów. Jeśli założysz, że co dwa dni będziesz poświęcać na trening 2 godziny, a oprócz tego masz wiele innych obowiązków, którym musisz podołać, to może się okazać, że bardzo szybko ćwiczenia odejdą na dalszy plan. Zacznij spokojnie, np. od półgodzinnego biegu. Jeśli okaże się, że masz czas i siły na więcej, to stopniowo wydłużaj treningi.
  4. Urozmaicaj swoje treningi. Zmieniaj zestawy ćwiczeń, robienie w kółko tego samego każdego prędzej czy później znudzi. Do tego słuchaj muzyki, która Cię pobudza i wprawia w dobry nastrój.
  5. Znajdź partnera do ćwiczeń. Świadomość, że ktoś podejmuje taki sam wysiłek jak my, działa bardzo motywująco. Poczucie zobowiązania wobec drugiej osoby, może okazać się ostatecznym argumentem, dzięki któremu pokonamy swoje lenistwo.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria