Wypalenie zawodowe – objawy, przyczyny, metody leczenia

autor Paula Roztocka
0 komentarz 234 razy czytano

Wypalenie zawodowe to przypadłość, która prędzej czy później może dotknąć każdego z nas. Głównie dotyka ona ludzi, którzy od kilku lat pracują na określonym stanowisku i nic się w ich życiu nie zmienia, każdy dzień wygląda tak samo, a chwile wytchnienia nie przynoszą rezultatów. Jak rozpoznać wypalenie zawodowe, jakie są jego przyczyny i metody leczenia?

Czym jest wypalenie zawodowe i jakie są jego przyczyny?

Syndrom wypalenia zawodowego pojawia się w naszym życiu wtedy, kiedy praca nie daje nam już satysfakcji. Chodzimy do niej tylko dlatego, że musimy, jesteśmy przepracowani, przemęczeni i coraz mniej podoba nam się zajmowane stanowisko. Wśród głównej przyczyny takiego stanu wymienia się nadmierny stres wiążący się z pracą ponad miarę. Bardzo często syndrom wypalenia zawodowego dotyczy zawodów, które wymagają kontaktów z ludźmi, na przykład kierowców autobusów, nauczycieli, pielęgniarek, psychologów, ale też osób pracujących w korporacjach.

Co ciekawe, osoby mające wypalenie zawodowe, wcześniej zazwyczaj określane były mianem pracoholików. Obecnie coraz młodsze osoby zmagają się z tym problemem, obserwuje się znaczący wzrost w przedziale 20+, a kiedyś problem ten dotyczył osób głównie po 40.

Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?

Oprócz wykonywanego stanowiska, na syndrom wypalenia zawodowego narażone są osoby, które mają określone cechy. Głównie wymienia się ludzi neurotycznych, nadwrażliwych, takich którzy mają zaburzone poczucie własnej wartości i wpadają najpierw w pracoholizm, chcąc sobie i innym coś udowodnić. Takie osoby często charakteryzują się także biernością i zależnością od różnych osób i czynników.

Objawy wypalenia zawodowego

Osoby dotknięte syndromem wypalenia zawodowego są przede wszystkim zmęczone. Nic nie daje im radości, odczuwają pustkę, obniża się ich wrażliwość wobec innych, cynicznie oceniają ludzi, mają poczucie marnowanego czasu na zajmowanym stanowisku. Nie brakuje też objawów somatycznych, takich jak problemy ze snem, zaburzenia koncentracji, podwyższone ciśnienie, bóle głowy, kłopoty z układem pokarmowym, obniżona odporność i częste infekcje.

Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

Różne są metody radzenia sobie z syndromem wypalenia zawodowego. Niektórzy decydują się na podjęcie psychoterapii, która pomaga zrozumieć nasz stan, nasze działania i problemy, które są z tym związane. Bliscy nie zawsze są w stanie pojąć, na czym polega ten syndrom. Uważają, że skoro ktoś ma dobrą pracę, zarabia, stać go na wiele rzeczy to nie ma powodów do narzekań, jednak problem jest znacznie bardziej złożony.

Najlepiej nie dopuścić do rozwoju syndromu wypalenia zawodowego, a to można osiągnąć dzięki kilku czynnościom. Warto zadbać o higienę i komfort snu, uprawiać jakiś sport, który pozwoli nam się odstresować, robić przerwy, spotykać się ze znajomymi, nie przynosić pracy do domu. Istotne jest także wykorzystywanie urlopu i nie zostawianie go na później. Czasem wystarczy się zresetować, by uniknąć wypalenia zawodowego.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria