Co to są nawozy dolistne?

autor Hela Szymek
0 komentarz 155 razy czytano

Czym charakteryzują się nawozy dolistne. Czy warto z nich korzystać? W jakich sytuacjach stanowią najlepsze rozwiązanie? Czytaj dalej, a dowiesz się więcej!

Czym są nawozy dolistne?

Jak powszechnie wiadomo, nawozy to środki pochodzenia organicznego lub mineralnego, które stosuje się w uprawie roślin, aby wzbogacić glebę w składniki pokarmowe i ogólnie polepszyć jej właściwości, a wszystko to po to, żeby zwiększyć wysokość i jakość plonów.

Nawozy dolistne tym wyróżniają się pośród innych, że aplikuje się je bezpośrednio na liście roślin uprawnych. Dla zainteresowanych tematem, nawozy dolistne opisane są np. na ekoplon.pl – a warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

Oczywiście rośliny pobierają składniki pokarmowe przede wszystkim przez korzenie, dlatego też nawożeniem dolistnym nie sposób, przynajmniej w warunkach polowych, zastąpić całkiem nawożenia doglebowego. Niemniej nawozy dolistne mogą nam oddać nieocenione zasługi.

Kiedy warto korzystać z nawozów dolistnych?

Z pewnością po nawozy dolistne warto sięgnąć, kiedy sytuacja wymaga jak najszybszej interwencji. Jeśli bowiem nawozy dolistne przodują w jakiejś dziedzinie, to przede wszystkim gdy chodzi o szybkość działania. Oznacza to, że w razie wystąpienia nagłych niedoborów składników pokarmowych, to takie właśnie nawozy najlepiej się sprawdzają.

Pobieranie substancji odżywczych przez liście odbywa się w mniejszych ilościach niż w przypadku nawożenia doglebowego, jednak proces ten jest dla roślin szybszy i łatwiejszy, a także jest niezależny od czynników zewnętrznych (o czym jeszcze sobie nieco więcej powiemy).

Oczywiście najlepiej nie dopuszczać do takich alarmujących sytuacji. Z tej przyczyny część ekspertów jest zdania, że dobrze jest nawożenie dolistne na stałe wpisać w technologię uprawy w celach profilaktycznych.

Oczywiście nawozy dolistne są też wyjątkowo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy z pewnych przyczyn pobieranie składników odżywczych przez korzenie jest utrudnione.

Jakie są zalety nawozów dolistnych?

Jakie jeszcze są mocne strony takich nawozów oprócz szybkości działania? Otóż pomagają one zwiększyć ich potencjał plonotwórczy. W uprawie wiele traci się z powodów od nas niezależnych. Wiadomo, że o tym, jak udane będą plony, decydują nieraz czynniki, na które nie mamy wpływu, przede wszystkim pogoda.

Niewłaściwe warunki atmosferyczne mogą przyczynić się do wysuszenia gleby. A zbyt sucha gleba sprawia, że rośliny pobierają z niej mniej składników pokarmowych. Chodzi o to, że w normalnych warunkach pobierają one składniki z roztworu glebowego i proces ten nie zachodzi, jeżeli zabraknie w glebie odpowiedniego rozpuszczalnika, czyli po prostu wody.

Dolistna aplikacja nawozu pozwala w naszej opinii obejść ten problem. Dlatego w niektórych warunkach jest to jedyny możliwy sposób podawania roślinom potrzebnych im składników.

Jak wybierać nawozy dolistne?

Na rynku jest duży wybór takich nawozów, ale czym się kierować przy zakupie? Przede wszystkim powinny mieć one sprawdzone, pewne pochodzenie oraz odpowiedni skład. Nie chodzi tylko o to, by nawóz zawierał właściwe składniki, ale również, by znajdowały się one w nim w optymalnym stężeniu. Ważna jest również forma nawozu, bo niektóre pierwiastki – jak azot, fosfor, molibden, miedź czy potas – nie występują w postaci atomowej w cieczy roboczej ani w koncentracie. Nawóz powinien mieć też stuprocentową rozpuszczalność.

Nawozy dolistne stanowią ważne narzędzie w rolnictwie i ogrodnictwie. Zapewniają szybkie dostarczanie składników odżywczych bezpośrednio do roślin. A czy Ty drogi czytelniku, korzystałeś z tego typu nawozów? Koniecznie daj nam znać, co o nich myślisz!

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria