porady, artykuły, ciekawostki dla kobiet o modzie, urodzie, miłości

Jak zagospodarować deszczówkę?

Dom 1912
krople deszczu

Można zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas raczej nie przepada za deszczem. A przecież jest on niezwykle ważny. I my również możemy z niego skorzystać – woda deszczowa nadaje się do wielu zastosowań.

Jak zbierać deszczówkę do zagospodarowania?

To, jaki system wykorzystywania deszczówki zastosujemy, zależy od tego, w jak szerokim zakresie zamierzamy ją wykorzystać. Do zbierania deszczówki z dachu potrzeba przemyślnej instalacji. Jednym z prostszych sposobów jest zastosowanie wyłapywacza wody, który montowany jest bezpośrednio do rury spustowej. On pozwala skierować deszczówkę do zbiornika, który może pomieścić od kilkuset do kilku tysięcy litrów.

Samo zagospodarowanie deszczówki umożliwiają zestawy do wody deszczowej (dostępne m.in. na: https://ekodren.pl/k/woda-deszczowa/zagospodarowanie-wody-deszczowej/) – takie systemy zbierają i magazynują wodę, umożliwiając jej wykorzystanie. Jeżeli chcemy wykorzystać deszczówkę w szerokim zakresie, będziemy musieli już nieco więcej zainwestować – przydadzą się nie tylko zbiorniki gromadzące wodę, ale też pompa lub hydrofor, oraz przewody, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Zewnętrzne posłużą do doprowadzania deszczówki do zbiornika, natomiast wewnętrzne doprowadzą ją do pralki i innych urządzeń, które będą z niej korzystać.

Przydadzą się też filtry narynnowe albo podziemne, które wyłapią zanieczyszczenia. Chcemy przecież, aby woda z której będziemy korzystać, była czysta, a nie pełna na przykład liści czy różnorakich brudów.

Nie w każdej sytuacji jednak możemy wykorzystywać deszczówkę. Wiele zależy od rodzaju naszego dachu. Bo chociaż sama woda deszczowa jest czysta, to ulega zanieczyszczeniu, kiedy spływa po powierzchni dachu. Jeżeli dach pokryty jest papą bitumiczną albo płytami azbestowymi, nie powinniśmy zbierać z niego deszczówki. Najlepiej do tego celu nadają się dachy z pokryciem betonowym, ceramicznym bądź blaszanym.

Do czego można wykorzystać deszczówkę?

Ze względu na brak właściwości higienicznych, wody deszczowej nie powinniśmy wykorzystywać jako pitnej. Ale to nie znaczy, że nie możemy znaleźć dla niej innych zastosowań. Dobrze sprawdza się jako woda do prania i zmywania. Można ją wykorzystać również do podlewania ogrodu oraz w pracach porządkowych.

Dlaczego warto wykorzystywać deszczówkę?

Na to pytanie można właściwie odpowiedzieć jednym słowem, a brzmi ono – „oszczędność”. Podczas 10-minutowych opadów z dachu o powierzchni 120 m² możemy zebrać nawet 180 litrów wody. Czemu pozwalamy się marnować tym zasobom? Jak się okazuje, wykorzystując wodę deszczową, możemy zaoszczędzić dziennie około 80 l, czyli niemal połowę dziennego zużycia.

Deszczówka ma zalety nie do zakwestionowania, przede wszystkim jest to woda miękka. To oznacza, że nie zawiera wapnia ani magnezu, dzięki czemu znakomicie nadaje się do prania i zmywania. Jeśli będziemy korzystać właśnie z takiej wody, zaobserwujemy mniejszą tendencję do osadzania się kamienia. Zaoszczędzimy też na proszku, którego przy wodzie o takich właściwościach będziemy mogli mniej zużywać.

Jeśli chodzi o wodę do podlewania ogrodu, również trudno o lepszy wybór niż deszczówka. Taka woda jest najbardziej naturalna, a co za tym idzie, dla roślin jest najzdrowsza.

Nie można zapominać i o tym, że wykorzystywanie deszczówki ma także korzystne skutki ekologiczne. Wykorzystując ją, sprawiamy, że pozostaje ona w miejscu opadu. A to w pewnym stopniu zapobiega obniżaniu się poziomu wód gruntowych, przeciążeniom kanalizacji burzowej, a w efekcie również powodziom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

porady, artykuły, ciekawostki ...czytając przy kawie